+6478252649 (Brent)

GROUP 1 WINNERS BRED BY HIGHVIEW

LET'S ELOPE

1st Melbourne Cup, Gr.1 (3200m beating Shiva's Revenge and Magnolia Hall)

1st VATC Caulfield Cup, Gr.1 (2400m beating Ivory Way and Royal Creation)

1st VRC Australian Cup, Gr.1 (2000m beating Shiva's Revenge and Prince Salieri)

1st LKS Mackinnon S., Gr.1 (2000m beating Super Impose and Prince Salieri)

1st VRC Turnbull S., Gr.2 (2000m beating Prince Salieri and Renteeno)

1st VATC CF Orr S., Gr.2 (1400m beating Prince Salieri and Braashee)

1st St George S., Gr.2 (1800m beating Dr Grace and Shavano Miss)

1st Manawatu RC Centaine S., Gr.3 (2000m beating Bonjour Vienna and Blood Sgor)

Australian Horse of the Year 1991-92

TYCOON LIL

1st New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1 (1600m beating Alavana and Basso)

1st New Zealand Oaks, Gr.1 (2400m beating Pavan and Kilmore Quay)

1st STC Canterbury Guineas, Gr.1 (1800m beating Tricove and Brave Prince)

1st Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2 (2000m beating Crimson and Star of Mercury)

1st Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders' S., Gr.2 (1400m beating Aimee Jay and Palia)

1st ARC Royal S., Gr.3 (2000m beating Champagne and Kilmore Quay)

Horse of the Year & Champion 3YO in NZ in 1997-98. Champion Older Female in NZ in 1998-99. Joint Head of The 1997-98 3YO Free H.

RICHFIELD LADY

1st VRC Oaks, Gr.1 (2500m beating India's Dream and Yodells)

1st VATC One Thousand Guineas, Gr.1 (1600m beating Rouquin and Electrique)

1st VRC Wakeful S., Gr.2 (2000m beating Yodells and Dancefloor Doll)

1st Edward Manifold S., Gr.2 (1600m beating Lovey and Lusty Habit)

1st CJC South Island 2YO S., L (1200m beating Staring and Martine Michelle)

JUST CALL ME SIR

1st Hawkes Bay Kelt Capital S., Gr.1 (2050m beating Batavian and Fayreform)

1st Avondale Guineas, Gr.2 (2000m beating Nahayan and So Casual)

1st Wanganui Guineas, L (1300m beating The Mambo Prince and Light Opera)

GAMINE

1st South Australian Oaks, Gr.1 (2400m beating Star Worship and Super Trend)

1st SAJC Laelia S., L (2000m beating Wych Hill Way and Northwood Blue)

1st VATC Eclipse S., L (2100m beating Eastern Classic and City Gossip)

GROOMING

1st QTC Brisbane Cup, Gr.1 (3200m beating Eurostar and Mountain Rule)

SIR KINLOCH

1st WRC Thorndon Mile, Gr.1 (1600m beating Sedecrem and Elendil)

GUST OF WIND

1st ATC Oaks, G1 (2400m beating Winx and Candelara)

NIGHTLIGN

1st Manawatu Sires' Produce S., Gr.1 (1400m beating Fleur De'here and Alamosa)

WAIKATO

1st Kranji Mile, L (former Singapore-Group 1) (1600m beating Big Maverick and Cheyenne Dancer)

1st Singapore 4YO Sprint, L (1200m beating Royal Smile and Watch the Crab)

1st Singapore TC Jumbo Jet Trophy, L (1400m beating Fantastic Owners and Lim's Fighter)

1st Singapore TC Jumbo Jet Trophy, L (1400m beating Any Humour and Coins of Gold)

1st Saas Fee S., L (1400m beating Lim's Fighter and Cheyenne Dancer)

1st Singapore TC Queen Elizabeth II Cup, L (2000m beating New Rose Wood and Flax)

 

This product has been added to your cart

CHECKOUT